OSTROV

kam sa chceš vrátiť

Informácie o ostrove Lefkáda

Informácie o ostrove Lefkáda, Grécko, ktoré by mal vedieť každý cestovateľ pred dovolenkou. Kde je Lefkada v Grécku a ako sa tam dá dostať autom alebo letecky? Prečítajte si tohto cestovného sprievodcu, kde nájdete najrelevantnejšie informácie, pretože sa môžete dozvedieť najdôležitejšie základy o tomto úžasnom mieste. Pred cestou na Lefkádu spoznajte najlepšie pláže, zaujímavosti a všetko, na čom záleží na ostrove Lefkada. Zoznámte sa s top miestnymi atrakciami a objavte nádherné kláštory, panoramatické výhľady a tradičné dedinky, ktoré sú také úžasné aj v už tak krásnej krajine ako je Grécko.

Obsah

  • Kde nájsť
  • Všeobecné informácie
  • Geografia
  • Dedinky
  • Pláže
  • Dnešná Lefkada

Kde nájsť

Krásny ostrov Lefkada (na mapách možno nájsť ako .... v gréckom jazyku) sa nachádza na

západnom pobreží Grécka v Iónskom mori. Ďalším známym názvom ostrova je Lefkas, čo v gréčtine znamená „biely“. Lefkáda je medzi gréckymi ostrovmi veľmi výnimočná, pretože je veľmi jednoducho prístupná. Nemusíte cestovať trajektom, pretože spojenie s pevninou zabezpečuje plávajúci most.

Tento most, ktorý spája Lefkádu s Gréckom, je známy ako plávajúci most Agia Mavra (F/B Agia Mavra), ktorý je zodpovedný za hlavný prístup na ostrov. Lefkada nemá vlastné letisko, ale najbližšie letisko sa nachádza len asi 20 kilometrov odtiaľto, na pevnine, priamo pri meste Preveza. Niekto definuje toto letisko ako lefkádske, ale to nie je správne a cestujúci si musia prenajať auto na letisku Preveza a prejsť na ostrov cez most, alebo musia použiť miestnu verejnú dopravu, ako je autobus či taxík.

Letisko Preveza (PVK, Preveza Aktion Airport) je malé, ale efektívne letisko, ktoré obsluhuje niekoľko medzinárodných letov z mnohých krajín Európy a tiež vnútroštátne lety z Atén a Thessaloník. Tieto správy sú skvelé pre cestovateľov, pretože aj napriek tomu, že Lefkáda nemá vlastné letisko, dá sa na ňu dostať letmi z Grécka a viacerých európskych krajín.

Ak by ste chceli priletieť lietadlom, stačí si vyhľadať lety do Prevezy (kódové označenie: PVK)!


Všeobecné informácie 

Ostrov Lefkáda je členom siedmich Iónskych ostrovov, ktoré sú od severu na juh tieto:Korfu (Kerkyra), Paxi, Lefkáda, Ithaka, Kefalonia, Zakynthos, Kythira. Lefkada je známa aj gréckou mytológiou vďaka niektorým miestnym legendám, jeden z najznámejších mýtov sa spája so Sapfó, ktorá bola starovekou poetkou a skočila zo strmých útesov mysu Doukato.

Pred tisíckami rokov na ostrove Lefkada prekvitalo dobre rozvinuté mesto, známe ako „Leukas“ alebo Lefkas. Starobylé mesto Leukas bolo jedným z najvýznamnejších sídiel v Iónskom mori s vlastnou armádou, flotilou lodí, mincami a hospodárstvom. Keď sa oblasť dostala pod rímsky vplyv, mesto sa pomaly vyľudňovalo a stratilo svoj význam. Archeologické múzeum Lefkada () situované v hlavnom meste Lefkáda je venované týmto starovekým nálezom a stojí za to ho navštíviť, aby ste sa dozvedeli viac o minulosti ostrova.

V stredoveku bola Lefkáda pod benátskou, osmanskou, francúzskou a anglickou okupáciou a v roku 1864 sa stala súčasťou Grécka.
Hlavné mesto ostrova je rovnomenné ako ostrov, Lefkáda (na mapách nájdete ako..............). Mesto je čarovné miesto s malebnými uličkami, kde je situovaných najviac reštaurácií, obchodov, služieb na tomto ostrove. Hlavné mesto sa nachádza vedľa známeho pontónového mosta, len asi 1,2 kilometra odtiaľ, a cez mesto vedie hlavná cesta, ktorá vedie z pevniny na Lefkádu.

Počasie je stredomorské, čo znamená horúce leto a mierne zimné mesiace, za to veľmi daždivé. Na rozdiel od iných gréckych ostrovov má Lefkáda vysokú vlhkosť vzduchu ako v zime tak aj v lete. Od konca mája do konca septembra je počasie vhodné na letnú dovolenku s množstvom slnečných hodín a teploty mora sú najlepšie od polovice júna do polovice septembra.

Geografia

V Grécku je Lefkáda relatívne malý ostrov, jeho rozloha je len asi 301 km2.
Geografické podmienky sú prevažne hornaté s hlbokými údoliami a niektorými náhornými plošinami. Najvyšší vrch sa nachádza v južných oblastiach a nazýva sa Stavrota, s výškou 1158 m. Niektoré miestne cesty sú dosť kľukaté a úzke, najmä v horách.

Dedinky

Väčšina dedín a turistických stredísk ostrova Lefkada sa nachádza na východnom pobreží, ktoré je o niečo menej hornaté ako druhá strana. Najpopulárnejšie prímorské letoviská sú mesto Lefkáda, Nidri, Vasiliki a Agios Nikitas, Lygia, Nikiana, ale existuje veľa malých dediniek, ktoré ponúkajú skvelé apartmány, štúdiá a vily pre cestovateľov.
Dediny na východnom pobreží: mesto Lefkáda, Lygia, Episkopos, Nikiana, Perigiali, Nidri (Nydri), Vlycho. Syvota, Vasiliki, Ponti
Príslušné dediny na západnom pobreží a blízko západného pobrežia: Agios loannis, Tsoukalades, Agios Nikitas, Kalamitsi, Dragano, Athani
Významné horské dediny: Egklouvi, Karya, Lazarata, Drymonas, Exanthia, Vafkeri, Syvros, Aqios Petros

Pláže

Ostrov Lefkada je známy svojimi najlepšími plážami, ktoré sú zaradené medzi top
pláže v Grécku a tiež v Európe. Uvidíte, že úžasné modré farby a krištáľovo čisté vody Iónskeho mora sú na celom svete veľmi výnimočné a často sa stretnete so slovným spojením „Lefkádska modrá“. Nádherné more a strmé biele útesy sú jedinečné práve tu a ťažko nájsť iný ostrov v Stredozemnom mori s takými úžasnými prírodnými vlastnosťami.
Medzi plážami západného pobrežia a východného pobrežia ostrova Lefkada sú veľké rozdiely, no na oboch stranách sa dajú nájsť úžasné miesta.

Najznámejšie pláže ostrova Lefkada:
Pláž Porto Katsiki ()
Pláž Egremni ()
Pláž Kathisma ()
Pláž Mylos ()
Pláž Agios loannis ()
Pláž Avali ()
Pláž Kavalikefta ()
Pláž Megali Petra ()
Pláž Mikros Gialos ()

Ostrov Lefkada je najznámejší pre svoju úžasnú prírodnú scenériu a patrí medzi najkrajšie grécke ostrovy. Ekonomika je založená predovšetkým na cestovnom ruchu a poľnohospodárstve: každý rok sem prichádzajú tisíce návštevníkov z niekoľkých krajín, ktorí objavujú top miesta a skryté drahokamy.

Podľa mnohých sú najlepšími atrakciami Lefkády výnimočné prírodné krásy, ktoré tu nájdete, úchvatné modré pláže, malebné prímorské letoviská a rybárske dedinky a samozrejme jedinečná atmosféra ostrova.