LEFKÁDA

OSTROV

kam sa chceš vrátiť

PLÁŽE

UBYTOVANIE

AKTIVITY

čo robiť, kam ísť, čo vyskúšať

Poďme sa spolu pozrieť, kde sa vlastne tento krásny ostrov, nazývaný tiež Karibikom Grécka, nachádza.

Predstavuje súčasť Ionského súostrovia nazývaného "Eptanisia" - 7 ostrovov ( Epta - 7, nisia - ostrovy). Rozlohou by som ho prirovnala k veľkosti Bratislavy. Keď sa pozrieme na mapu, nájdeme ho medzi známejšími ostrovmi Korfu a Kefalonia. Medzi označenie "ostrov" sa však dostal ako posledný nakoľko niekoľko storočí dozadu predstavoval súčasť pevniny. Pôsobením zemetraseniami, ktorými si ostrov prešiel sa postupne od pevniny vzdiaľoval až sa stal samostatným článkom. Aj keď nesie pomenovanie ostrov, má veľkú výhodu oproti ostatným a to, že je spojený s pevninou pohyblivým mostom, ktorý sa zatvára a otáča každú celú hodinu, aby otvoril koridor pre vstup lodí do miestnej maríny, čiže nie ste odkázaný na žiadny časový rozvrh trajektu.

Medzi turisticky významnejšie miesta patrí jednoznačne rovnomenné hlavné mesto Lefkáda, ďalej turistami veľmi obľúbené mesto Nidri, ktoré je aj prístavné mesto, odkiaľ vyrážajú všetky výletné lode, trajekty, ktorými sa dostanete na susedné ostrovy, alebo kde si môžete prenajať malú loďku bez toho, aby ste disponovali "lodičákom" a môžete tak sami objavovať čaro malých zátok medzi Lefkádou a susedným ostrovom Meganisi.  

Ďalším obľúbeným miestom pre turistov, hlavne tých aktívnych je dedinka Vasiliki, ktorá sa nachádza na juhu ostrova. Zaujímavosťou je, že v tomto mestečku sa nachádza jediná piesočnatá plaž na ostrove. Je to veľmi vyhľadávané miesto pre Windurferov začiatkočníkov. 

No a samozrejme nesmiem malebná dedinka Agios Nikitas, ktorá bola kedysi známa ako rýbarska, no dnes je zbožňovaná práve tými, ktorí preferujú väčší kľud, no aby bolo všetko po ruke. Nachádza sa medzi úžasnými plážami Pefkulia a Milos, o ktorých si viac prečítate tu.

Z môjho pohľadu neexistuje lepšie miesto na plavbu loďou ako práve tu. Lefkáda je obkolesená malými ostrovmi ako napríklad Skorpios, bývalý ostrov Aristotela Onassisa, či neďaleká Homérova Ithaka a mnoho ďalších, síce menej známych, no o to viac krásnych ostrovčekov, ktoré sa oplatí objavovať a aký sposôb je lepší ako na jachte? Každý večer iný prístav, sledovanie zapadania slnka z paluby lode, či kúpanie sa na miestach s neskutočným odtieňom tyrkysovej, tzv. jónskej modrej :) 

Ostrov ponúka zaujímavé miesta aj v rámci vnútrozemia. Napríklad moje najobľúbenejšie, kde sa náchadza kostolík Proroka Eliáša. Ide o jeden z najvyšších vrchov ostrova, ktorý ponúka neskutočný pohľad na východné pobrežie ostrova a všetky malé okolité ostrovčeky spomínané vyššie. Na tomto mieste môžete počut ako znie ticho. Ďalej napríklad čarovné dedinky ako Engluvi, kde máte pocit, že tam zastal čas, kde sa môžete dať do reči s lokálnymi ľuďmi, ktorí sa radi podelia o svoje spomienky z detstva a ako to kedysi na ostrove fungovalo či Karya, kde si môžete vychutnať kávičku či koláčik z miestnej pekárničky pod naozaj staručkým platanom, pod ktorým za tie storočia rozjímal nejeden filozof. Kúsok od mesta Nidri sa nachádza vodopád, ku ktorému je naozaj krásna nenáročná prechádzka, kde sa počas cesty k nemu môžete kochať krásnou prírodou či niekoľkými malými lagúnkami. Pod vodopádom sa môžete osviežiť za odmenu v krištáľovo modrej lagúne (varovanie - len pre otužilcov :)